Urząd Miejski w Łapach
ul. Gen. Wł. Sikorskiego 24
18-100 Łapy
tel. centrala: 85 7152251
fax: 85 7152256
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.lapy.pl
Dolina Górnej Narwi zwana „Polską Amazonią” należy do najlepiej zachowanych obszarów bagiennych w Europie. Trudno dostępne tereny bagienne, naturalna linia brzegowa oraz jeziorowate wylewy rzeki stanowią siedlisko unikalnych gatunków fauny i flory. Rzeka wraz z doliną, zdaniem specjalistów, to nie tylko ostoja przyrody, ale również obszar o dużej wartości gospodarczej. Właśnie wśród tych unikatowych pod względem przyrodniczym terenów położona jest gmina Łapy licząca około 24 tys. mieszkańców. Dokładnie gmina Łapy leży w południowo - zachodniej części Powiatu Białostockiego, na Nizinie Północno - podlaskiej, w obrębie trzech regionów: Wysoczyzny Wysoko-Mazowieckiej, Doliny Górnej Narwi i Wysoczyzny Białostockiej.
Ta nieco bajkowa kraina urzeka malowniczością – piaszczyste drogi, wierzby na miedzach i łąki z makami i chabrami to wymarzone miejsce na długie, nostalgiczne spacery. Podróż malowniczymi trasami pozwala dostrzec piękno niezwykłych starych wsi, w których czas płynie własnym rytmem. Ciekawy, urozmaicony teren z przewagą wzgórz morenowych, pagórków i równin torfowych, w które głęboko wcina się szeroka dolina rzeki Narwi, jest krainą wymarzoną dla odpoczynku. Wędrówki piesze i rowerowe wyznaczają szlaki prowadzące przez najbardziej interesujące turystę tereny. Malowniczo meandrująca rzeka stanowi wschodnią granicę gminy. W okolicach Łap rozlewiska tworzą unikalną ostoję – mikroregion będący pozostałością pierwotnej przyrody. Uznano, że wartość przyrodnicza tego jedynego w swoim rodzaju krajobrazu godna jest najtroskliwszej opieki i dlatego w 1996 roku obszar ten stał się częścią Narwiańskiego Parku Narodowego. Liczne odnogi rzeki ukryte wśród trzcin, a także duże rozlewiska stanowią niepowtarzalny element przyrody na tym terenie. Lewostronny dopływ Narwi – rzeka Awissa – urozmaica południowo-zachodnią część obszaru gminy. gminy. „Polska Amazonia” mówią o tym terenie niektórzy, „polska Okawango” dodają inni mając na myśli „warkoczowy” układ odnóg rzecznych, którego jedynym odpowiednikiem jest rzeka na południu Afryki.