• Wieś Sokoły powstała w XV wieku na skrzyżowaniu ówczesnych szlaków handlowych, do II wojny światowej była zamieszkiwana głównie przez ludność żydowską. Co ciekawego w Sokołach?:
  • - Murowany spichlerz plebański z ok. 1830 r,
    - Kościół p.w. Najświętszej Marii Panny z lat 1906 – 1912, neogotycki, trójnawowy, halowy, wewnątrz barokowe i klasyczne obrazy oraz sprzęty z czasów XVII – XIX w.
    - Dzwonnica drewniana z 1853r., przeniesiona z Tykocina, posiada konstrukcję słupową i namiotowy dach kryty blachą, początkowo umieszczono na niej trzy dzwony, a od 1920r istnieje tylko jeden o imieniu św. Antoniego Padewskiego
    - Kościół cmentarny p.w. Podwyższenia św. Krzyża na Nowej Górze, z 1758r., jest to barokowa cerkiew unicka, przeniesiona do Sokół z Tykocina, na cmentarzu przy kościele można zobaczyć nagrobki między innymi Karola Glogera – oficera Wojsk Polskich w okresie Powstania Listopadowego, neogotycki nagrobek dziedziczki Sokół - Marianny z Kruszewskich Markowskiej zmarłej w 1850r., symboliczny grób z 1861r poświęcony wszystkich poległym w Powstaniu Listopadowym.
    - Odrestaurowany dom sprzed II wojny światowej przy ul. Kolejowej. Pierwszym właścicielem był Władysław Pułaski, a obecnie dom jest w posiadaniu państwa Bieleckich.

  • Dom we wsi Jabłonowo Wypychy; nie jest to zwykły dom, ale połowa dworu, który kiedyś stał w Śliwnie, a należał do Wincentego Krasińskiego – ojca romantycznego poety Zygmunta Krasińskiego – od 90 lat dom należy do rodziny Dworakowskich.

  • Dworek w Jamiołkach Godziebach: pochodzi z pierwszej połowy XIX w., od prawie 200 lat jest własnością rodziny Jamiołkowskich Herbu Doliwa. Wokół Dworku zachowały się fragmenty zalożeń parkowych, a wewnątrz domu znajdują się elementy dziewiętnastowiecznego wyposażenia: salon ze stylowymi meblami, sypialnie, kuchnie i spiżarnia.

  • Bruszewo: pierwsze wzmianki o Bruszewie pochodzą z 1444r, Bruszewo to duża wieś, która ma swoje cztery dzielnice. Warto tu odwiedzić zabytkową kapliczkę z 1753r (akt wotywny dziedzica z Bruszewa) oraz Leśnik, na którym znajduje się cmentarz żołnierzy niemieckich poległych w I wojnie światowej. Jadąc Kozim Rynkiem w kierunku Rusi Starej, można dotrzeć do zbiorowej mogiły żołnierzy rosyjskich. W 1915r Bruszewo leżało na linii frontu, stąd obecność tych dwóch nekropolii.

  • Aleja Lipowa w Krzyżewie: została uznana za pomnik przyrody orzeczeniem Wojewody Łomżyńskiego w 1987r, składa się z 21 lip, które rosną wzdłuż drogi prowadzącej do szkoły rolniczej. Wiek drzew waha się pomiedzy 100 – 120 lat, a obwody drzew na wysokości 1,3m od 200 do 350 cm.

  • Zespół Szkół Rolniczych im. Stefanii Kopowicz w Krzyżewie; budynek w stylu willi zakopiańskiej, postawiony w latach 1910 – 1912, piętrowy, murowany, skanalizowany i z centralnym ogrzewaniem. Szkoła cieszyła się w środowisku dobrą opinią z racji wysokiego poziomu nauczania, przygotowywała młodzież do pracy w rolnictwie. Była to pierwsza w regionie północno – wschodnim i trzecia na ziemiach polskich placówka oświatowa tego typu. Dziś w tym budynku mieści się internat i Izba Pamięci Stefanii Karpowicz.

  • Waniewo: miejscowość założona w XVw., jako graniczny gród mazowiecki strzegący przeprawy na Narwi, stanowił centrum dóbr Radziwiłłów. W Waniewie warto odwiedzić: kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia NMP wzniesiony w 1887r na miejscu wcześniejszego drewnianego, dzwonnicę w stylu neoromańskim przy kościele parafialnym, cmentarz parafialny z początków XIX w. Główną atrakcją Waniewa są przejażdżki łodziami-pychówkami po rozlewiskach Narwi.

  • Jeńki: malownicza wieś, w której znajduje się ferma strusi, można tu kupić wędliny, jaja, wydmuszki i pióra. W Jeńkach znajduje się również kąpielisko z wieżą widokową na rozlewiska Narwi. Atrakcją jest możliwość pływania pychówką lub kajakiem po Narwi.