- Sanktuarium Maryjne w Krypnie (Kolegiata) z cudownym obrazem Matki Bożej. Początki historii cudownego obrazu sięgają XV wieku, w miejscu objawienia Matki Bożej postawiono drewnianą kapliczkę, a w latach 1881 – 1885 wybudowano murowany kościół, który stoi tu do dnia dzisiejszego; w budowę duży wkład materialny wniosła Róża z Potockich Krasińska – synowa poety Zygmunta Krasińskiego. Na głównym ołtarzu znajduje się słynący z łask Cudowny Obraz Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem, w czasie wojny kościół został poważnie zniszczony, zaś obraz pozostał nienaruszony.
-
Dom pamięci po Włodzimierzu Puchalskim w Morusach, prekursorze polskiego filmu przyrodniczego. Morusy to także doskonałe miejsce do wypoczynku agroturystycznego.
-
Długołęka: wieś o zabudowie drewnianej i murowanej z początków XX wieku, warta zobaczenia jest murowana kapliczka z tego samego okresu i wiatrak koźlak z 1906roku.
-
W Krypnie Wielkim warto odwiedzić Prywatne Muzeum Historyczne Przysiółek Szlachecki Pacowa Chata, założone przez miłoścnika lokalnej historii i sztuki ludowej. W muzeum można obejrzeć rzeźbione pianino z XIX wieku, średniowieczne żarna kamiennie, broń, a także wiele eksponatów związanych z regionem i kulturą Podlasia. (adres: Krypno Wielkie 119)