Urząd Miejski w Surażu
ul. 11 listopada 16
18-105 Suraż
tel. 85 650 31 84
fax. 85 650 31 84
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.suraz.pl

 

 

Gmina Suraż leży w południowo - zachodniej części powiatu białostockiego, w województwie podlaskim, w Dolinie Górnej Narwi. Obejmuje nadnarwiańskie tereny bagienne, od 1996 r. objęte ochroną Narwiańskiego Parku Narodowego. Na podkreślenie zasługuje tu znikome zanieczyszczenie powietrza, odpowiednia jego wilgotność i duża zawartość olejków eterycznych, wydzielanych przez lasy. Walory środowiska sprawiają, że tereny te cieszą się zainteresowaniem turystów.

Jednym z najcenniejszych zabytków urbanistycznych jest układ przestrzenny Suraża. Tworzą go dwie przedzielone rzeką Narew części, lewobrzeżna „lacka” i prawobrzeżna „ruska”. Inną pamiątką przeszłości miasta jest dobrze zachowane średniowieczne grodzisko ze śladami zamku – nazywane Górą Królowej Bony; która w XVI w. była jego właścicielką. W mieście znajduje się kościół z 1878 r. z cudowną figurą Chrystusa Nazareńskiego. Ponadto na terenie gminy Suraż występuje jedno z największych zgrupowań zabytków Podlasia. Bogate zbiory geologiczne, archeologiczne i historyczne są zgromadzone w prywatnym muzeum Wiktora Litwińczuka. Ekspozycje pochodzą w większości z szerokiej doliny Narwi i okolic Suraża. Są one różnorodne: kamienne groty i strzały, kamienne i drewniane narzędzia codziennego użytku, szczątki zwierząt kopalnych, zabytki etnograficzne.

W odległości 10 km w górę Narwi leży wieś Doktorce, gdzie znajdują się ośrodki wypoczynkowe oraz ośrodek szkoleniowy. Założycielem tej i kilku okolicznych wsi był nadworny lekarz króla Zygmunta Starego, który otrzymał tu około 1520 roku tereny po obu stronach Narwi.

Suraż – miasto liczące niespełna 1000 mieszkańców. Początkiem osady był gród ruski z XI-XII w, nazwany suraznym czyli groźnym. Prawa miejskie Suraż uzyskał w 1445 r od Kazimierza Jagiellończyka i wówczas znajdował się w granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 1569 r wraz z woj. podlaskim został przyłączony do Korony Polskiej. Prawa miejskie Suraż utracił po dramatycznych wydarzeniach powstania styczniowego i odzyskał w 1923 r. Obecnie jest typowo turystycznym miasteczkiem z czterema muzeami do których rocznie przybywa kilkanaście tysięcy turystów a najwięcej podczas Festynu Historycznego Grodzisko w ostatnią niedzielę czerwca. Największymi wartościami kulturowymi miasta są; układ przestrzenny z XV-XVI w, grodzisko średniowieczne, kościół z 1876 r, około 100 stanowisk archeologicznych.