Turośń Kościelna
ul. Białostocka 5
18-106 Turośń Kościelna
tel. 85 7158000
fax 85 7158001
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.turosnkoscielna.com

 

Gmina Turośń Kościelna położona jest w województwie podlaskim, w powiecie białostockim. Około 1/3 powierzchni gminy leży na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego, pozostała część  w jego otulinie. Dzięki dużym obszarom leśnym pn.-wch. Fragmenty gminy stanowią pas ochronny pobliskiego Białegostoku.

Obszar gminy Turośń Kościelna posiada sprzyjające rozwojowi turystyki walory przyrodnicze. Zróżnicowana rzeźba terenu ma charakter falisty i pagórkowaty, schodzący wyraźnie zboczem ku dolinie Narwi. W trwale podmokłych torfowiskach bytuje ponad 150 gatunków ptaków. Zajmujące 25% powierzchni lasy obfitują w runo leśne, a zupełny brak obiektów przemysłowych powoduje, że stopień zanieczyszczenia powietrza gazami jest znikomy.

Jednak nie tylko walory przyrodnicze stanowią o wartości turystycznej. W Turośni Kościelnej znajduje się odrestaurowany po zniszczeniach wojennych późnobarokowy dworek myśliwski z II poł. XVIII w., który stanowi obecnie cenny zabytek. W Markowszczyźnie znajdują się pozostałości parku i folwarku z pocz. XIX w. Wśród zabytków sakralnych wyróżnia się drewniana cerkiew p.w. św. Mikołaja z XVIII w. w Topilcu, w której można zobaczyć ikony Św. Mikołaja z XIX i XX w. Warto także odwiedzić kościół parafialny p.w. św. Antoniego w Niewodnicy Kościelnej, kościół parafialny p.w. św. Trójcy w Turośni Kościelnej, a także kaplicę grekokatolicką p.w. Św. Barbary z końca XVIII w. we wsi Baciuty. Można także wybrać się do wsi Bojary, gdzie znajduje się zabytkowe cmentarzysko średniowiecze, wiatrak i pomnikowe głazy.

 

DSC00313    DSC00530   

dzień konia Pomigacze   DSC00448 1