Urząd Gminy Zawady
ul. Plac Wolności 12
16-075 Zawady
tel. 85 7140028,  7140116
fax. 85 7140033 wew. 31
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.zawady.pl


Gmina Zawady położona jest w malowniczej dolinie rzek: Śliny i Narwi. Okolice Zawad były zawsze terenem granicznym. Stanowiły styk kultur, narodowości, religii – wcinając się klinem między północno-wschodnie Mazowsze, granicę krzyżacko-pruską na północy i krańce Wielkiego Księstwa Litewskiego na wschodzie.

Teren gminy obejmuje fragmenty otuliny Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz dolin rzecznych Narwi i Śliny. Turystę na pewno przyciągnie tu dzika, nieskażona przyroda z dominującymi kompleksami środowisk wodnych, szuwarowych i zaroślowych. Trzecią część obszaru zajmują lasy bogate w runo i stanowiące ostoję zwierzyny. Na terenie gminy występuje pięknie prezentujące się Jezioro Maliszewskie, które stanowi enklawę wielu gatunków ptaków. Kolejnym interesującym obiektem jest dąb – pomnik przyrody poświęcony bojownikom o niepodległość, poległym w latach 1918-1928.

Z racji położenia między Parkami Narodowymi: Narwiańskim (10 km.) i Biebrzańskim (5 km.) oraz Parkiem Krajobrazowym Doliny Narwi teren gminy jest dogodnym punktem do obserwacji fauny i flory. W Strękowej Górze funkcjonuje Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Brama na bagna”, gdzie odbywają się zajęcia ekologiczne oraz imprezy turystyczne. Tu odsłonięty został również Pomnik Śledzia, kultywujący znaczenie gwary i rękodzieła ludowego. Tędy przebiegają również liczne szlaki turystyczne: piesze, rowerowe oraz kajakowe.

Na terenie gminy występują również liczne obiekty zabytkowe takie jak: dzwony kościelne z 1573 r. i 1598 r. znajdujące się w kościele parafialnym w Zawadach; brama kościelna z XVIII w. prowadząca do Kamiennej Groty Matki Bożej, drewniany kościół w miejscowości Cibory Kołaczki zbudowany w latach 1742-1743, przeniesiony tu z Zawad, kapliczka św. Jana Chrzciciela z XIX w. przy drodze w stronę miasta Tykocin, kaplica cmentarna z 1878 r., wykonana z cegły i kamienia polnego na cmentarzu grzebalnym w Zawadach.

 

grób Wladyslawa Raginisa   kościółek w Ciborach Kołaczkach   Ośrodek edukacji ekologicznej w Strękowej Górze